banner leaderboard cokomunita
Přihlásit

vlozit blog 125x64Máte zajímavost, novinku, příběh, reportáž či informaci o čokoládě? Pošlete nám jí!

Rádi jí zveřejníme a vy budete uvedený/á jako autor! (Pro vkládání se Zaregistrujte nebo Přihlaste)

S čím darovat bonboniéru

S čím darovat bonboniéru

Na světě existují dva dárky, které vždy potěší a nikdy nezklamou: Bonboniéra a květina. Jsou jako dvě sestry, které na sebe nežárlí a nezávidí si úspěch. Když je darujete obě současně, nekonkurují si a jedna nechce trumfnout tu druhou. Naopak! Výborně se doplňují a radost z nich je dvojnásobná.

Čokoládová masáž

Čokoládová masáž

Čokoládu si můžete užít na mnoho způsobů. Jedním z nich může být i čokoládová masáž. Tuto masáž dnes již můžete „ochutnat" v mnoha masážních salónech.

Kde se vzala čokoláda?

Kde se vzala čokoláda?

Jistě jako milovníci čokolády máte již o historii čokolády načteno. Nebudeme se tedy dlouhosáhle rozepisovat, ale pro nováčky shrňme jen pár důležitých dat.

Nebojte se čokolády!

Nebojte se čokolády!

Kvalitní hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa lidskému zdraví neškodí, nýbrž naopak prospívá. To neznamená, že byste se jí měli přejídat, protože v nadměrném množství škodí úplně všechno. Ale tím bubákem, po kterém se tloustne, kazí zuby a všelijak jinak devastuje tělo rozhodně není. Obsahuje totiž mnohem méně cukru než všelijaké „čokoládové pochoutky" a většinu přídavných látek v ní také nenajdete.

První zmínky o kakau

První zmínky o kakau

První zmínky o kakau můžeme zaznamenat už z doby před 3000 lety. Kakaovník, pochází z pralesů Jižní a Střední Ameriky. Jako první prý z bobů uvařili hořkou tekutinu Mayové, kteří s kakaovníkem spojovali řadu rituálů.

Čokoláda dělá dobře psychice

Čokoláda dělá dobře psychice

Sousto kvalitní hořké čokolády s vysokým podílem kakaa může v člověku vyvolat podobně příjemné pocity, jako když spatří milovanou osobu. Kakaové boby totiž obsahují fenylethylamin, který vyvolává euforii a běžně se ve větším množství vylučuje v mozku zamilovaných. Zároveň zmírňuje pocity strachu a úzkosti a jeho potřeba roste při stresu, vyčerpání nebo u žen při menstruaci.

Proč čokoláda působí na naše emoce

Proč čokoláda působí na naše emoce

Jen máloco na světě dokáže lidskou duši i mysl naladit tak příjemně a pozitivně, jako čokoláda. Dlouho lidé netušili, proč kousek čokolády v ústech působí podobně jako pohlazení rukou milovaného člověka. Bylo to sladké tajemství této voňavé a opojně chutnající potraviny.

Účinky čokolády

Účinky čokolády

Dnes už nikdo nezpochybňuje příznivý vliv čokolády na duševní pohodu a klid. Běžně velká stogramová čokoláda dodá tělu 21% denní doporučené dávky kalcia a dvanáct procent železa. Čokoláda nemusí být postrachem ani pro váš chrup. Na univerzitě v australském Melbourne objevili tajemství mléčného výtažku, který ničí zubní kaz a je možné ho používat při výrobě čokolády. Extrakt kasein-fosto-peptid je látkou, která zdraví zubů naopak pomáhá.

Vše o čokoládě

Čokoládové recepty

Veselý Bonbonek